מרכזי שיתוף ידע חולון

סיפורי הצלחה

הקמה של מרכזי מ.ש.י (מרכזים לשיתוף בידע) בחולון
 
רקע
 
עיריית חולון העיר חולון, עברה בשני העשורים האחרונים מהפך והוכיחה שכאשר יש חזון ומחויבות, נוצרים התחדשות וחדשנות. חולון, המציאה את עצמה מחדש בעשורים האחרונים כמרכז תרבות ועיצוב וכמרכז תרבותי וחינוכי לילדים.
חולון שמיתגה את עצמה גם כעיר הילדים, תכנית שהיתה קטליזטור להתפתחויות רבות בעיר בתחומי חינוך, תרבות ובילוי, שמה את נושאי החינוך והתרבות בראש סדר העדיפויות שלה, מתוך הכרה בחשיבותם לפרט ולקהילה.
כחלק מהשאיפה לחדשנות ומצוינות הוחלט , לפני כשלוש שנים, לפתח בכל אחד מבתי הספר היסודיים בעיר ייחודיות. לצורך כך, יצרה עיריית חולון בשיתוף עם המפקחת הכוללת, רונית דרן, התקשרות עם מכון "משאבי ידע" המתמחה בייעוץ למערכות חינוך . צוות של שבע יועצות, בראשות ד"ר אורנה אבני ,ליוו את בתי הספר בגיבוש חזון ויחודיות, תוך הכנסת חדשנות ומצוינות. בין היתר, נעזרו יועצי המכון בידוע להם על מודל וקונספט של בתי הספר המגנטים אשר סיפק חלק מההשראה לעבודתם. כל זאת מתוך מטרה לפתח אג'נדה פדגוגית מתקדמת וחדשנית, לשדרג את הפדגוגיה בבתי הספר ולהתאים את עצמם למאה ה 21.
הקמת מרכזי מ.ש.י
לאחר שנתיים סימנה חולון מטרה נוספת: הקמת מרכזי מ.ש.י : בתי"ס שיהפכו למרכזי שיתוף ידע/ייחודיות . בתי הספר שנבחרו  נמצאים בשלב מתקדם בפיתוח הייחודיות שלהם ובמהלך השנה החולפת הם עברו הכשרה על מנת שיוכלו ללמד ולהדריך צוותים נוספים בעיר אשר יהיו מעוניינים לשתף קהלים נוספים בידע ובמומחיות שצברו, ובכך להפוך למרכזי הפצה וחדשנות עירוניים.
        בתי הספר שנבחרו ע"י הרשות המקומית והפיקוח לשמש כמרכזי מ.ש.י :
  • התבור (אשכול יהדות ומורשת)
  • רביבים (אשכול טבע, סביבה, מדעים וטכנולוגיה)
  • ניב (אשכול דיאלוג)
  • כצנלסון (אשכול אומנויות ויצירה)
  • שז"ר(אשכול יהדות ומורשת
6.  בן גוריון (בית ספר ניסויי שמתעתד להפוך למרכז הפצה)
את הקמת מרכזי מ.ש.י, ליוו יועצות המכון שנבחרו למשימה, חני גולדווסר ועירית בר, שמטרתן היתה ללוות את שלב ההקמה . היעד שהוצב לשנת ההקמה היה שלכל מרכזי השיתוף בידע, יפותח מודל פעולה המכיל את סוג הידע אותו מבקשים להפיץ, קהלי היעד, דרכי הפצה , ומוכנות לשתף בידע באופן אקטיבי תוך הנגשתו לקהלי היעד.
במהלך הכשרתם קבלו בתי הספר ליווי אישי של יועצת ארגונית וכן השתלמות בה קבלו ידע ומיומנויות בתחומים הבאים:
  • זיקוק הייחודיות שפותחה :-   חידוד מאפייני הידע, והגדרת המומחיויות שהתפתחו בביה"ס
  •  מיתוג בית הספר, וזיהוי קהלי היעד הרלוונטיים
  • הבניית  ערוצים לשיתוף הידע
  • הנכחה ברשת- יעוץ בנושא שימושים אפקטיביים ברשתות חברתיות
  • מפגשים עם מומחית בתחום המיתוג והשיווק
וזה המסר שהעבירה יהודית בר און למנהלות בתי הספר באירוע סוף השנה :
" נבחרתן לנבחרת מש"י בזכות עשייתן החינוכית-ערכית, המשמעותית והמקצועית. עברתכן תהליך משמעותי ומקדם תוך התייחסות לנושאים מגוונים המשרתים אתכם בתהליך ההתמקצעות והמומחיות הבית ספרי. מקווה מאד שנתרמתן ויישמתן את הלמידה."
 

 

בי"ס רביבים

בי"ס ניב 

בי"ס התבור

בי"ס שז"ר